Co to jest OAuth?

2020-08-11, Autor: Piotr Stanek

Protokół OAuth jest otwartym standardem delegowania dostępu, powszechnie stosowanym jako sposób udzielania użytkownikom Internetu dostępu do stron internetowych lub aplikacji na innych stronach internetowych, ale bez przekazywania haseł. Zazwyczaj autoryzacja odbywa się poprzez przekazanie nazwy użytkownika oraz tokenu.


Zazwyczaj protokół OAuth zapewnia klientom "bezpieczny dostęp delegowany" do zasobów serwera w imieniu właściciela zasobów. OAuth określa proces autoryzacji dostępu stron trzecich do zasobów serwerowych bez udostępniania ich danych uwierzytelniających. Protokół został zaprojektowany specjalnie do pracy z protokołem Hypertext Transfer Protocol (HTTP). OAuth zasadniczo pozwala na wydawanie przez serwer autoryzacyjny tokenów dostępu dla klientów zewnętrznych, oczywiście za zgodą właściciela zasobów. Następnie strona trzecia korzysta z tokena dostępu w celu uzyskania dostępu do chronionych zasobów hostowanych przez serwer zasobów.


Aplikacja ITCube CRM potrafi korzystać z autoryzacji OAuth w przypadku wysyłania oraz archiwizacji maili w instalacjach, w których firma korzysta z kont Gmail lub Office365.

 

TAGI: OAuth, Autoryzacja OAuth

PoprzednieNastępne