Czym jest system ERP?

2019-09-16, Autor: Piotr Stanek

ERP - tłumacząc bezpośrednio z języka angielskiego oznacza Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa  (ang. Enterprise resource planning). W rzeczywistości skrót ERP  dotyczy oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem integrujące wszystkie działy w firmie. Programy ERP wpierają sprzedaż, księgowość, magazyn, logistykę, zarządzania kontaktami z klientami, serwis, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz produkcję. Są to najbardziej rozbudowane, złożone programy wpierające wszelkie procesy zachodzące w firmie. Bardzo często programy klasy ERP są wyposażone w moduł BI analizujący kluczowe procesy w przedsiębiorstwie. 

Wiodący producenci systemów ERP na świecie to SAP, Microsoft, Oracle, Sage.  Na polskim rynku najbardziej popularne systemy klasy ERP to Comarch ERP XL, SAGE ERP czy Streamsoft Prestiż.

Warto zwrócić uwagę, iż niezwykle często w systemach ERP moduł CRM jest potraktowany jako dodatek, który nie jest wystarczający dla firm. Z tego powodu systemy ERP są integrowane z oprogramowaniem CRM dostarczonym przez innych producentów – np. z programem ITCube.

TAGI: ERP,  Enterprise resource planning, CRM, SAP, Microsoft, Oracle, Comarch, ITCube, Streamsoft, Sage

PoprzednieNastępne